Ben Nesli – Jean M. Twenge

0
174

San Dieogo üniversitesi Psikoloji bölümünde profesör olarak çalışan 130'dan fazla akademik yayını ve  alanında 6 kitabı bulunan Jean M. Twenge'in dikkat çeken kitaparından bir tanesi Ben Nesli kitabıdır. Her ne kadar iktisattaki homo economicus aksiyomumuz zamanlararası birey farklılıklarını göz ardı etse de toplum yapımız sürekli bir değişim içerisindedir. Bireylerin zaman içerisinde değişimi toplumu değiştirmekte toplum yapısı da bireyleri yeniden modellemektedir. Bu açıdan Ben Nesli okuyanlara yeni nesil (1980-1990 sonrası doğan çocuklar) hakkında birçok ipucu veriyor. Jean M. Twenge çok basit bir soru soruyor : Bugünün Gençleri Niçin Bu Kadar Özgüvenli ve İddialı Fakat Bir O Kadar da Depresif ve Kaygılı? soru basit olmasına rağmen çok önemli bir sorudur. Özellikle farklı nesillerden birine aitseniz. Kitaptaki nesilden kastedilen ve incelenen bireyler, anlatılan hikayeler Amerikalı gençlerden oluşsa da 21. yüzyılda küreselleşmenin etkileri ile bu özellikleri birçok ülkede de görebiliyoruz. Türkiye, farklı sosyo kültürel faktörlere sahip olsa da "Ben Nesli (BN)" ni okuduğunuzda Türk gençleri ile Amerikan Gençlerinin nesil uyumu da gözünüze çarpacaktır.

Jean M. Twenge önce Ben Nesli'ni önceki nesiller ile karşılaştırıyor(2. Dünya savaşı sonrası doğan Patlama Nesli (Baby Boom), Patlama neslinin çocukları X nesli ) kişilik özelliklerini ortaya çıkarıyor sonra da neslin iyileştirilmesi gereken yönlerine dair politika önerilerinde bulunuyor. Bir başka bölümde ise Ben Nesli (BN) çocuklarının özellikleri ile nesil farklılığı yaşayanlar arasında nasıl uyum sağlanacağına yönelik fikir üretiyor.

Jean M. Twenge' e göre BN'nin bazı başat konulara bakış açısı şöyle:

 • Öz saygı ile ilgili eğitim programlarına, TV programlarına ve aile eğitimine maruz kalan BN, benliğe çok önem atfediyor. 
 • BN, herşeyi gerçekleştirebileceğini ve bunu çok kolay başarabileceğine inanıyor.
 • BN, hayallerini ve hayatını değerlendirdiğinde tatminsizlik duyuyor.
 • BN, politik olaylara karşı daha az duyarlı, toplumun ve dünyanın siyaset ile değiştirilemeyeceğini düşünüyor
 • BN, toplumsal cinsiyet konusunda önceki nesillere göre daha çok bilgili, kadınlar toplumda daha fazla yer alırken erkekler de ev işlerinde daha yardım eder hale geliyor.
 • BN, fedakarlığın veya çok çalışmanın hayatlarında çok büyük bir değişime yol açmayacağını düşünüyor.
 • BN, LGBT haklarına daha fazla saygı duyuyor.
 • BN, romantik duygusal ilişkilerden kaçınırken, ilişkiyi daha çok takılmak olarak algılıyor ve özellikle evlilik öncesi cinselliğin yaşanması gerektiğini savunuyor. Tek gecelik ilişki (one night stand gibi.)
 • BN, açık sözlü olmayı "aklından geçeni" söylemeyi seviyor ve başkalarının da böyle davranmasını istiyor.
 • BN, yaşadıkları için genellikle başkalarını/kaderi suçluyor.
 • BN, cinsel hastalıklara ve istenmeyen gebeliklere karşı daha bilinçli davranıyor. Buna rağmen çoklu partneri olanların hastalığa yakalanma riski yükseliyor.
 • BN, düzenli bir işten çok fazla tatmin olmuyor. İş değiştirmeyi yeni şeyleri denemeyi istiyor. Üniversiteden mezun olur olmaz yüksek bir pozisyonda iş ve dolgun maaş bekliyor.

Ayrıca: https://erkancakir.net/2015/03/11/ben-nesli-jean-m-twenge/

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments