Piyasa Bağlamında Kadın Kimliği ve Kadın Haklarının Gelişimi

0
504

Meta: bir bedel biçilerek pazara çıkartılan, pazarlanan, pazarlık konusu edilen. Mal. (wikipedia)

İlkel avcı-toplayıcı toplumlarda iş bölümü kadına toplum içerisinde büyük sorumluluk yüklemekteydi. Daha önce erkeğin avlanmaya gittiğinde kadının çocukların korunmasında aldığı görev ve doğurganlık (yaratma süreci) onu kutsal hale getirmişti. Tarım devrimi ile beraber yerleşik düzene geçilmiştir. Tarım devrimi ile beraber artık kadının çocukları koruyucu olmasından kaynaklı görevinin kısmen ortadan kalkmış olması kadının -toplum içindeki değerinin- azalmasına sebep olmuştur. Buna ek olarak ilkel topluluklar arasındaki iş bölümünün kısmen ortadan kalkmış olması, tarım devrimi ile sınırları çizilen yaşam alanları -mülkiyet- kavramının ortaya çıkmasına yol açmıştır. Aileler dört duvar arasında, yaşam alanları çitlenen tarım arazilerinin içerisine hapsolmuştur. Artık topluluğun beraber hareket etmesine gerek yoktur. Bu bağlamda erkeğin, kadın üzerinde söz sahibi olması daha kolaydır. Tarım devrimi ile beraber artık kadın da bir mülkiyet unsurudur. Birey mülkiyetini başkası ile paylaşmak istememektedir. Pagan tanrılarının olduğu dönemde kadın, giyiminde ve yaşayışında daha özgür iken İbrahimi dinlere doğru gelindiğinde -dinler- kadının nasıl yaşaması gerektiğinden erkeklere karşı görevlerine kadar daha fazla emir verici hale gelmiştir. Kadının, mülkiyet çerçevesinde ortak alandan dışlanması ve korunması -kapitalist- sürece kadar devam etmiştir. Erken kapitalizm döneminde -azalan ücretler- zorlaşan yaşam koşulları kadına çocuk doğurma görevinden başka bir görev verilmesine neden olmuştur. Kadın yeniden toplum içerisine çıkmak zorunda bırakılmıştır. Artık hem çocuk doğuracak hem de işçi olarak -meta- üretecektir. Kadının ortak hayata yeniden dönüşü ve ona verilen sorumluluk kadın hareketlerinin de zaman içerisinde güçlenmesine neden olmuştur. Örneğin Dünya kadınlar gününün ortaya çıkma hikayesi:

Neden 8 Mart? 8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 120 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000’i aşkın kişi katıldı.(Vatan Gezetesi)

Çalışma hayatına yeniden katılan ve para kazanmaya başlayan kadın artık erkeğin boyunduruğundan kurtulmaya başlamıştır. Erkeğin korumasına ihtiyaç duymamaktadır ve erkek ile eşit hakları istemektedir. Bununla beraber kadınlar zaman içerisinde erkekle aynı hakları elde etmeye başlamıştır. Modern medeni kanunlarda miras hakkı, seçme ve seçilme hakkı bu gelişmelerin bazılarıdır. Burton Menswear Customer Feedback Survey

Bu bağlamda kapitalist sürecin kadını meta olarak görmesinden ziyade kapitalizmin zaten meta yaratma süreci olduğu bilinmelidir. Bu meta yaratma sürecinde, erkek veya kadın, çocuk veya hayvanlar “meta” oldukları sürece piyasada kabul edilmektedir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments