Psikolojiye Giriş – Ders 1

0
401
  • Konunun veriliş şekli önemlidir. Çünkü beynimizin çalışma prensibi bağlamdan(context) bağımsız değildir. Bununla ilgili deneyler mevcut.
  • İnsanlar hesaplanabilir olaylarda soru sorulduğunda hesaplamak yerine günlük hayatlarındaki durumları kullanarak cevap verir (yanlış olma ihtimali yüksek)
  • İnsanlara 30 kişilik bir grupta aynı gün doğmuş olabilme ihtimalleri sorulmuş. İnsanların çoğu bu ihtimalin yüzde 10 olduğunu söylemiş. Buna rağmen doğru cevap yüzde 70.
  • İnsanlara ırkçılıkla ilgili yapılan bir deneyde toplumun çoğunun ırkçılık karşıtı olduğu söylenmesine rağmen davranış ve tutumları arasında fark olduğu gözlenmiş. Söylediklerimiz ve o anlık verdiğimiz kararlar arasında tutarsızlık bulunmaktadır. Olay anında insanlar inandıkları değerler ve yaptıkları eylemler arasında farklı davranmaktadır. İnsanlar cesaretli hareket etmekten kaçınmaktadır. Özellikle karışık gördüğümüz konularda değerlerimiz ile hareket edemeyiz (Irkçılık, LGBT, etc).

Bu psikoloji notları Profesör doktor John Gabrieli’nin MIT Open Course videolarından türetilmiştir. Burlington Customer Satisfaction Survey

https://ocw.mit.edu/courses/brain-and-cognitive-sciences/9-00sc-introduction-to-psychology-fall-2011/

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments