Tarihte İlk Deney – Daniel’in Oruç Deneyi

2
606

Daniel’in Oruç Deneyi

Nebukadnezar - Daniel ve Oruç Deneyi
Nebukadnezar – Daniel ve Oruç Deneyi

Tarihte ilk deneyin Daniel’in Oruç Deneyi, ilk deney yapan kişinin de İncil’de adı geçen Daniel olduğu düşünülmekte, Daniel’in kitabının da Hz. İsa’dan 167 ile 164 yıl önce yazıldığı varsayılmaktadır.

Babil kralı Nebukadnezar, (Nebukadnezar adını Matrix filminde de duymuş olabilirsiniz. Morpheus’un gemisinin adı) Kudüs’e saldırıp savaşı kazandıktan sonra İsrail halkını da beraberinde Babil’e götürmüştür. Babil’deki sarayına varır varmaz veziri Aphenaz’a şu emri verir;

En yakışıklı, en akıllı, en sağlıklı mahkumları sarayda hizmet vermeleri için eğitin. Onlara Babil dilini öğretin. Üç yıl boyunca onlara dil öğretin, kraliyetin yemeğinden ve şarabından içirin.”

Saraya getirilen İsrailli mahkumlardan biri olan Daniel kendini tanrısına adamış dindar bir Yahudidir. İnandığı değerlere göre vücudunu Nebukadnezar’ın sunduğu yemek ve şaraplar ile kirletmek istememektedir. Asphenaz ile arası iyi tutan Daniel diğer mahkumlardan farklı olarak Asphenaz’dan kendisi ve üç arkadaşını, sadece su ve sebze ile beslemesini rica eder. Asphenaz’a su ve sebze ile beslendikten sonra bizi sarayın yemeklerini yiyenlerle karşılaştır der; bu diyetin sonunda “Kim daha sağlıklı görünecek!”.

Asphenaz ilk başta başına iş açılacağından korksa da sonradan Daniel’in teklifini kabul etmiştir. Deney tam olarak burada başlar.

Modern anlamıyla bir deney kısaca; Bir keşif yapmak, bir hipotez test etmek veya bir gerçeği göstermek üzerine gerçekleştirilen bilimsel prosedürdür. 17.yy’dan günümüzde Neden-sonuç ilişkisini ortaya koyan bilimsel bilgi elde etmek için altın standart kabul edilen yöntemdir.

Daniel ve üç arkadaşı 10 gün boyunca sadece sebze yer ve su içerler. 10 gün sonra Daniel ve 3 arkadaşının, kraliyet yemeklerini yiyenlerden daha sağlıklı ve güçlü görünmeye başlamıştır. Asphenaz da ikna olduğu için sonraki üç yıl boyunca bu diyeti uygulamaya devam ederler. Üç yılın sonunda İsrail’den gelen tüm mahkumlar kralın karşısına çıkarılır. Nebukadnezar, bütün mahkumlar arasından sağlıklı göründüğü için vegan diyeti uygulayan Daniel’i ve üç arkadaşını kendi yanına alır.

İncil’de anlatıldığına göre Daniel ve arkadaşları saraydaki diğer büyücü ve kahinlerin yerini alarak Kral’a danışmanlık yapmaya başlarlar. Kral tarafından çok sevilirler. Pers İmparatoru II. Kiros’un (Büyük Kiroş olarak da bilinir) Babil’i fethine kadar da Nebukadnezar’ın danışmanı olmaya devam etmişlerdir. İncil’deki bu hikaye günümüz klinik deneylerinden oldukça uzak olsa da kontrol grubu, deney grubu ve deneysel işlem içerdiği için oldukça önemli bir hikayedir.

Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Mehmet

Sefa hocam bu olsun, diğer yazılarınız olsun çok güzel içerikler paylaşıyorsunuz. İnşallah hep aktif bir site olur burası, çok teşekkür ederiz.