Deneylerde Online Katılımcı Kullanma

0
328

İçindekiler

Sosyal Bilim Deneylerinde Online Katılımcı

Sosyal bilimlerde yapılan çalışma sayısı arttıkça; bilim insanlarının daha fazla çalışma gerçekleştirebilmesi için gerekli hizmetlerin de sayısı artıyor. Özellikle deneysel çalışmalar yürütmek isteyen bilim insanları için deneylerini yapabilecekleri birkaç hizmeti sizler için derledim. Bu listedekiler sadece online ortamda anket dolduranların haricinde deneysel tasarımlar yapıp katılımcalara ödemeler yaptığınız ortamlar. Bunun yanı sıra sadece anket yapabileceğiniz çeşitli siteler de mevcut.

Prolific.co

Prolific.co web sitesi online ortamlarda deney gerçekleştirmek isteyen bilim insanları için oluşturulmuş ortamlardan bir tanesidir. Kullanımı kolaydır. Deneye katılan katılımcılar için ödemeyi doğrudan sistem üzerinden yapabilirsiniz. Prolific.co sitesinde kendinize ait cüzdana para aktarıp daha sonrasında da buradaki hesabınızda direkt ödeme yapabilirisniz.

Amazon MTurk

Amazon Mechanical Turk, Amazon tarafından oluşturulan online katılımcılara ulaşabileceğiniz diğer platform.

Mechanical Turk’ün güçlü yönleri

  • Geniş katılımcı havuzu
  • Katılımcı havuzunu filtreleme (coğrafik ya da başka filtreler yardımıyla)

Mechanical Turk’ün zayıf yönleri

  • Bot hesapların varlığı
  • Profesyonelleşmiş anket ve deney katılımcıları
  • Aynı katılımcıların başka hesaplarla tekrar tekrar deney katılması

Saatlik maliyetin katılımcı başına 12 dolar olması

Turkprime

Turkprime ve Cloudresearch.com Mechanical Turk katılımcı havuzu ile aynı havuza sahiptir. Fakat özellikle programlama konusunda tecrübesi olanlar için tasarlanmııştır.

Turkgate

Turkgate, Mechanical Turk gibi online ortamlardan bulduğu katılımcıları başka internet siteleri üzerinde sınamanıza izin veren bir alt yapı sunuyor. Kullanıcıların deney sırasında başka sitelere erişebilmesi konusunda daha fazla kontrol imkanı veriyor. TurkGate özellikle psikoloji deneyleri gerçekleştirilmesine yönelik oluşturulmuş bir platform. Mechanical Turk’ten farklı olarak kullanımı daha kolay ve araştırma odaklı özellikler de sunabiliyor.

Dynata

Dynata eski ismi ile Research Now kullanıcılara deney katılımcıları bulmanın yanı sıra nitel çalışma yapabilme imkanı da sunan bir site. Bu yönü ile diğerlerinden farklılaşıyor. Burada katılımcı başına ortalama ödeme saatlik 15 dolar civarındadır.

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments